سایت مطالب آموزشی

سایت مطالب آموزشی

دانلود کتاب آموزش هوش مصنوعی

هوش مصنوعی

دانلود کتاب آموزش هوش مصنوعی

هدف اصلی هوش مصنوعی چیست؟

انسان از دیرباز سوالات زیادی در خصوص روش درک خود و چگونگی شکل گیری عقل و استنتاج در ذهن داشته است. پس از اختراع رایانه بسیاری از دانشمندان به فکر تولید موجودات هوشمند افتادند که با استفاده از علوم رایانه و ادغام یافته های علوم مختلف بخصوص ریاضیات راه را برای خلق ابزارها و موجودات هوشمند باز نمودند. هوش مصنوعی سعی در ارایه روشهای حل مسئله با رایانه دارد، بگونه ای که بیننده در تشخیص عامل بودن انسان یا ماشین دچار تردید گردد. شاید این آغاز راهی بود که امروز در جای جای زندگی روزمره ما گسترش یافته و تمام ابزارهای زندگی عادی ما از ماشین لباسشوییهایی که زمان کار خود را با میزان کثیفی لباس ما تطبیق میدهند گرفته تا فروشگاههایی که به محض ورود ما میدانند به دنبال چه هستیم را به یکدیگر مرتبط میسازند.

این کتاب از ۱۲ فصل و ۲ ضمیمه تشکیل شده است. در ابتدای هر فصل مقدمه ای اختصاصی آورده شده است که خواننده دلایل مطالعه فصل را بهتر درک کند.

 1. فصل اول شامل تاریخچه هوش مصنوعی، کاربردها، اهدافی که هوش مصنوعی دنبال میکند و آینده آن است.
 2. فصل دوم به مفاهیم منطق و استنتاج میپردازد و اشاره ای کوتاهی به سیستمهای هوشمند قاعده گرا و زبان پرولوگ دارد.
 3. فصل سوم به روشهای فراگیری و نمایش دانش اختصاص دارد.
 4. فصل چهارم در خصوص روشهای استدلال مبتنی بر دانش، نظریه ها و زبانهای نمایش آن است.
 5. فصل پنجم به عدم قطعیت اختصاص دارد و بحثی را در خصوص روشهای لحاظ کردن احتمالات را در استنتاجها مطرح مینماید. در این فصل نظریه های معروف از جمله دمستر و شافر در خصوص مشاهدات بیان شده و همچنین مختصری به منطق فازی که ابتکار دکتر عسکری زاده بوده اشاره خواهد شد.
 6. فصل ششم دانشجویان با روشهای جستجو که بیشترین کاربرد را در استنتاجهای هوشمند دارد آشنا خواهند شد.
 7. فصل هفتم هوش مصنوعی شامل بینایی ماشین، پردازش زبانهای طبیعی و تولید صدا مورد بحث قرار می دهد.
 8. فصل هشتم شامل مروری بر سیستمهای خبره میباشد و با مطالعه آن تصور مناسبی از نقش فرد خبره , مهندس دانش و روشهای استنتاج به منظور تولید یک سیستم خبره به دانشجو منتقل خواهد شد.
 9. فصل نهم مروری بر شبکه عصبی با تکیه بر شناخت سیستم مشابه انسانی داشته و ضمن اشاره به چگونگی فرآیند یادگیری ماشین و محدودیتهای آن تفاوت های آنرا با سیستم انسانی مقایسه خواهد کرد.
 10. فصل دهم اشاره ای به روش استدلال موردی و چند کاربرد پیاده شده با این روش در زندگی امروز خواهد داشت تا دانشجو با نمونه های دیگری از استنتاج و فهم ماشین آشنا شود.
 11. فصل یازدهم برنامه ریزی محدود و کاربردهای آن بخصوص آلگوریتم تنظیم رشته DNA و پروتوئینها را توضیح میدهد.
 12. فصل دورازدهم نتیجه کاربردی برنامه ریزی محدود و کاربردهای آن بخصوص آلگوریتم تنظیم رشته DNA را به دانشجویان ارایه خواهد داد.

رمز فایل:www.amoozeshe.com

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه سایت جدیدترین مقالات را در ایمیل خود مشاهده کنید.

آخرین مقالات

لطفا از ابزارک برا گذاشتن منو استفاده کنید